Nieuws & Achtergronden
Pijlers van de Samenleving: Aart Quak
‘Geef mensen geen vis, geef ze een hengel’
Vrijwilligers zijn de pijlers van de samenleving. In 2011 is er extra aandacht voor vrijwilligers vanwege het Europees Jaar van het Vrijwilligerswerk. Het Hele Westland brengt, in samenwerking met Vitis Welzijn, iedere week een vrijwilliger in beeld. Deze keer is dat Aart Quak uit Naaldwijk, actief voor de Voedselbank.
door Inge Huijding
“Het mooie aan werken voor de Voedselbank”, vertelt Aart Quak (71), “is dat er tegelijkertijd aan de problemen van mensen wordt gewerkt. Langdurig afhankelijk blijven is voor niemand goed. Vroeger zei men in het ontwikkelingswerk altijd: je moet mensen geen vis geven maar een hengel.” Met dat principe heeft Aart ruime ervaring. Voordat hij zich rond zijn veertigste met vrouw en kinderen weer blijvend in Nederland vestigde, reisde hij de halve wereld over en werkte voor non-profit organisaties in diverse landen in Zuid-Amerika en Afrika.
Uitdeelpunt
De Voedselbank Westland werd ruim vijf jaar geleden opgezet door de diaconie van de Oude Kerk. Dit wil niet zeggen dat het kerkelijk gebonden is; de Voedselbank is er voor iedereen. “Wij zijn een uitdeelpunt voor Voedselbank Haaglanden”, legt Aart uit. “Wegens ruimtegebrek na de verbouwing van de Oude Kerk zijn we een paar maanden geleden verhuisd naar de Ontmoetingskerk.” Elke donderdag vindt de uitgifte van voedselpakketten plaats. “De kratten met inhoud krijgen we uit Den Haag. Zelf vullen we ze nog aan met producten die we krijgen van bedrijven uit de regio of via acties van bijvoorbeeld kerken en scholen.” Tijdens de uitgifte kunnen deelnemers genieten van een kopje koffie of thee. “Niet iedereen heeft er behoefte aan, maar we willen mensen in elk geval de mogelijkheid bieden rustig iets te drinken en met elkaar in contact te komen.”
Oplossingsgericht
De Voedselbank biedt tijdelijk verlichting in moeilijke omstandigheden. Aart: “Deelnemers zijn ten hoogste drie jaar bij ons, intussen wordt er door de begeleidende instanties en de mensen zelf gewerkt aan een oplossing. Hoe sneller iemand weer op eigen benen kan staan des te beter.” De meeste van de vijftien medewerkers hebben eens in de twee á drie weken ‘dienst’ tijdens openingsuren. Als coördinator is Aart elke week aanwezig. Verder onderhoudt hij contacten met instanties, bedrijfsleven, kerken en scholen, zorgt hij voor de samenstelling van evenwichtige pakketten en vergadert hij met het bestuur en de regionale voedselbank. “En natuurlijk het administratieve werk dat daarbij hoort.”
Betekenisvol
‘Niet alleen voor jezelf bezig zijn’ is een rode draad in het leven van Aart. “Iets voor een ander doen, is ook betekenisvol. Kijk naar mijn werk in het verleden en nu, er hebben altijd sociale componenten in moeten zitten, anders heb ik het niet naar mijn zin. Eigenlijk vind ik dat vrijwilligerswerk vanzelfsprekend moet zijn. Als je de capaciteiten hebt en het komt op je pad dan zou je het op moeten pakken. Ik kom nu in beeld, maar er wordt zoveel vrijwilligerswerk onzichtbaar gedaan, daar heb ik veel respect voor.”
Wilt u ook vrijwilligerswerk doen, maar weet u niet wat? Kijk op www.vitiswelzijn.nl bij de vacaturebank onder Vrijwillige Inzet, mail naar vrijwillige-inzet@vitiswelzijn.nl. Of pak de telefoon en bel Vitis Vrijwillige Inzet, onderdeel van Vitis Welzijn, 0174-281-290.


